Home چهارشنبه 23 آبان 1397
logo sasan hospital
Left Menu
   اطلاعات آموزشی  پزشک خود را بیابید  پرسش و پاسخ  انتقادات
پست الکترونیکی
اتوماسیون اداری
تالار گفتگو
اخبار و رویدادها
16

10 اكتبر، 18 مهرماه از سوي سازمان جهاني بهداشت، روز جهاني سلامت روان نام گذاري گرديده است. در ايران هفته آخر مهرماه (24-30مهر) هفته بهداشت روان تعيين گرديده است.

بيماري هاي رواني از بدو پيدايش بشر وجود داشته و هيچ فردي، از هيچ طبقه اقتصادي-اجتماعي خاصي، در مقابل آنها مصونيت نداشته و خطري است كه بشر را تهديد ميكند. در حال حاضر بيش از 25 درصد جمعيت جهان نياز به حمايت هاي رواني در زندگي خود دارند. سلامت تنها نبود بيماري نيست بلكه رفاه كامل جسمي، رواني و اجتماعي است. حدود نيمي از اختلالات رواني قبل از سن 14 سالگي آغاز خواهد شد. افسردگي نيز يكي از مهمترين علل بيماري رواني در جهان رتبه بندي مي شود كه در اكثر موارد منجر به خودكشي شده است. اختلالات رواني يكي از برجسته ترين و قابل درمانترين علل خودكشي است. همچنين مشكلات رواني ميتواند به صورت بيماري هاي شبه جسمي ( مانند كسي كه از شدت فشارهاي رواني قدرت تكلم خود را از دست ميدهد) يا بيماري هاي رواني-تني (مانند زخم معده و فشارخون عصبي) داشته باشد. بنابراين سلامت جسم و روان از لحاظ بروز رفتارهاي عادي و طبيعي و رفتارهاي منطبق با ملاك اجتماعي بسيار مهم هستند.

به طور كلي بهداشت رواني، دانش و هنري است كه به افراد كمك ميكند تا با ايجاد روش هايي صحيح از لحاظ رواني و عاطفي بتوانند با محيط خود سازگاري نموده و راه حل هاي مطلوب تري را براي حل مشكلاتشان انتخاب نمايند و از نظر سازمان جهاني بهداشت، قابليت ارتباط موزون و هماهنگ با ديگران، تغيير و اصلاح محيط فردي و اجتماعي و حل تضادها و تمايلات شخصي به طور منطقي، عادلانه و مناسب مي باشد.

همانطور كه در تعريف بهداشت رواني گفته شد، هدف اصلي بهداشت رواني، پيشگيري است. براي رسيدن به اين هدف رعايت اصول آن حائز اهميت است. اصول بهداشت رواني عبارت است از:

1-احترام فرد به شخصيت خود و ديگران

2-شناخت محدوديت ها و توانايي هاي خود و افراد ديگر

3-پي بردن به علل رفتار

4-توجه به تماميت وجود هر فرد

5-شناسايي نيازها و انگيزه هاي مسبب رفتار انسان

افرادي از نظر رواني سالم هستند كه:

1- آرامش، احساس امنيت و كفايت دارند

2-توانايي هاي خود را در حد واقعي ارزيابي ميكنند

3-به خود احترام ميگذارند و كمبودهاي خود را ميپذيرند

4-ميتوانند به ديگران علاقمند شوند و آنها را دوست بدارند و يا احترام و دوستي انها را جلب كنند

5-به حقوق ديگران احترام بگذارند

6-نيازهاي خود را برآورده كنند و براي دشواري ها راه حلي پيدا كنند

7-با برگزيدن اهداف معقول، قادرند مسئوليت زندگي خود را بيابند

8-تحت تاثير خشم، كناه، ترس و ساير احساسات منفي خود به طوري كه زندگي را مختل كند، قرار نميگيرند.

اگر نشانه هايي نظير احساس نگراني دائمي، ناشادي دائمي، از دست دادن آسان تعادل رواني، بي خوابي مكرر، آشفتگي زندگي، بي علاقگي نسبت به مردم، دائما حق را به جانب خود دادن ، درد و شكايت مكرر بدني وجود داشته باشد، نشانه هاي هشدار دهنده جهت از دست دادن بهداشت روان است.

اين در حالي است كه بهداشت روان اهدافي نظير هدف خدماتي با پيشگيري از ابتلا به اختلال رواني در جهت تامين سلامت فكر و روان، هدف آموزشي در جهت آشنا ساختن مردم براي همكاري در مواقع مواجهه با استرس، هدف پژوهشي كه در زمينه پيشگيري و نحوه درمان اختلالات رواني كه در مراكز متعدد درماني ميتواند مفيد واقع شود، طرح و برنامه ريزي بهداشتي كه براي گسترش مراكز جامع روانپزشكي و روانشناسي و مراكز بهداشت مادر و كودك و تنظيم خانواده را مطرح نموده است.

همچنين پيشگيري ها مي تواند با مقاوم نمودن جامعه و قشر آسيب پذير در مقابل اختلالات از طريق  دخالت كردن در عوامل ژنتيكي، محيطي و اجتماعي (مثل مشاوره پيش از ازدواج) باشد و يا جلوگيري از عوارض بيماري هاي رواني از طريق آموزش و پيگيري موارد بيماري و خدمات درماني و نيز پيشگيري از مزمن شدن اختلال رواني و كاهش ناتواني هاي فردي از طريق شناسايي مبتلايان به اختلالات رواني، درگير ساختن خانواده ها و مراجع ذيربط، اقدامات عملي براي بازتواني از طريق كاريابي، حمايت مالي و اشتغال، ارائه خدمات مراقبت، تاسيس واحدهاي درماني جديد در بخش هاي روانپزشكي و روانشناسي مي باشد.

با توجه به سابقه چندين ده ساله بيمارستان فوق تخصصي ساسان در خدمات رساني درماني و غيردرماني قشر ايثارگران و همكاري مديريت محترم در همراهي پرسنل در اين گروه مي توان ازاين تجربيات به صورت مستقيم در مواجهه با مشكلات موجود استفاده نموده و اين تجربيات را به گروههاي ديگر نيز انتقال داد.

اميد آن است كه آموزش مداوم طرح تكريم در ساير بيمارستان ها نيز موجب افزايش روز افزون كرامت انساني در جامعه گردد.

 

                           تهيه كننده: سيده آصفه هاشميان

                                                                                                        (سفير سلامت)


منابع

1-طرح كشوري بهداشت رواني1367، اداره كل مبارزه با بيماري ها، وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشكي

2-سيماي سلامت روان در جمهوري اسلامي ايران،1380، دكتر نوربالا و همكاران

3-كتاب بهداشت رواني، دكتر بهروز ميلاني فر، 1370، نشر قومس، تهران

4-نوربالا،احمدعلي،عزيزي، فريدون،حاتمي، حسين،جانقرباني محسن،ايپدميولوژي و كنترل بيماري هاي شايع در ايران، مركز تحقيقات غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، سال 1379، صفحات 79-365

5-كتاب بهداشت رواني-ترجمه سعيد شاملو –انتشارات رشد

6-كتاب بهداشت رواني –نويسنده سيما فردوسي-سال 1393

نظرات ارسالی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
  
 

آدرس بیمارستان
ایران - تهران - میدان ولیعصر - بلوار کشاورز - بعد از چهار راه فلسطین - شماره 43
تلفن های تماس : 88965170 - 021 ( 20 خط)
آدرس ایمیل: info@sasanhospital.com
نظرسنجی
آیا از نسخه جدید سایت بیمارستان راضی هستید ؟


ثبت نظر  مشاهده نتایج
  کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بیمارستان فوق تخصصی ساسان می باشد.