Home چهارشنبه 23 آبان 1397
logo sasan hospital
Left Menu
   اطلاعات آموزشی  پزشک خود را بیابید  پرسش و پاسخ  انتقادات
پست الکترونیکی
اتوماسیون اداری
تالار گفتگو
اخبار و رویدادها
27

پویش هفته ملی «سلامت مردان ایران»، همهساله در هفته اول اسفند با هدف اطلاعرسانی و حساسسازی گروههای مختلف جامعه درخصوص اولویتهای سلامت مردان درکشور برگزار می شود.

از سال 1385 و براساس پیشنهاد شبکه 4سیما و سپس طرح موضوع در دفتر سلامت خانواده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و پذیرش آن و باتوجه به اهمیت موضوع سلامت مردان نخستين پنجشنبه اسفند هرسال بعنوان روز سلامت مردان نامگذاری و مقرر شد هرساله در این روز با هدف حساسسازی جامعه ،آموزش و فرهنگ سازی درحد امکان و مداخلات تشخیص و درمانی صورت گیرد. 
 باتوجه به اهمیت سلامت مردان وبرای ایجاد فرصت کافی جهت انجام فعالیت ها، برنامه
های مربوطه در هفتهای به همین نام برگزار می شود وبرای هریک از روزهای هفته سلامت مردان،یک عنوان ویک شعار خاص درنظر گرفته می شود.

دكتر سيد علي موسوي مشاور درمان و مدير كلينيكها و پاراكلينيكهاي بيمارستان فوق تخصصي ساسان در گفتوگويي ضمن اشاره به اهميت سلامت در مردان آن را  موجب استحکام و ارتقای سلامت نیروی کار جامعه و توسعه کشور دانست و گفت :  مردان نسبت به زنان در معرض عوامل خطرهاي محیطی و شغلی بیشتری هستند و عادات نادرستي مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد و استرس شغلی در آنها بیشتر است. از سوی دیگر مردان کمتر به پزشک مراجعه كرده و مراجعه به مراکز درمانی را به دلایل مختلف از جمله موانع فرهنگی تا بروز مراحل پیشرفته و خطرناک بیماری به تأخیر می اندازند و به همين دليل نياز است تا با برنامه ريزي ملي، زمينه براي كاهش مشكلات اين قشر عظيم جامعه فراهم شود.

دكتر موسوي خاطرنشان كرد : نامگذاری هفته اول اسفند به نام هفته ملی سلامت مردان با هدف تاکید بر سلامت مردان کشورمان و حساسسازی مردان جامعه ایرانی برای توجه بیشتر به جنبه های مختلف پیشگیری از مخاطرات سلامت بوده است.

وي با اشاره به بيماري هايي كه اغلب مردان با آن مواجه مي شوند گفت : باتوجه به شیوع کمتحرکی در جامعه و تاثیر آن بر تمامي ابعاد سلامت آنان از بیماری های قلبی عروقی و سرطان ها به عنوان مهم ترین علل مرگ و میر و عوامل خطر مهمی مانند چاقی و چاقی شکمی، فشارخون بالا، دیابت و سایر بیماری ها تا مشکلات روانی اجتماعی، اسکلتی عضلانی به عنوان مهمترین علل مرگ و میر در مردان نام برده مي شود به همين دليل موضوع فعالیت بدنی به عنوان محور اصلی هفته ملی سلامت مردان در سالجاری انتخاب و شعار «ورزش؛ کلید طلایی سلامت مردان» براي آن انتخاب شد.
وي ادامه داد : ورزش تنظيم هورموني مردان را بهبود مي بخشد، عضلات آنها را براي فعاليت هاي سخت روزانه آماده نگاه مي
دارد و از نظر روحي نيز نشاط را به فرد منتقل مي كند. درحال حاضريكي از مشكلات و بيماري هاي شايع مردان افزايش وزن و ديابت و كبد چرب ونيز بيماري هاي قلبي عروقي است كه اين مساله موجب افزايش سكتههاي قلبي در آقايان شده و باتوجه به اينكه در سنين 45 تا 60 سال اين عارضه بيشتر شيوع دارد 40درصد افراد دچار مرگ و مير شده و بخش زيادي نيز به دليل عوارض ناشي از سكته از بسياري از فعاليت هاي اجتماعي محروم مي شوند.

دكتر موسوي ادامه داد : مشكل ديگر در مردان بيماري هاي مربوط به پروستات است كه توصيه مي شود بعد از 50سالگي حتما مورد ارزيابي معاينه قرار گيرد. متاسفانه حدود 10 تا 15 درصد افرادي كه دچار بزرگي پروستات مي شوند در ادامه به سرطان پروستات مبتلا مي شوند و اين موضوع از علتهاي مرگ و ميز در آقايان است.   
وي براي پيشگيري از مرگ و ميرهاي ناشي از پروستان گفت : ورزش مدوام و متناسب ، كاهش وزن ، نگه نداشتن ادرار  و داشتن روابط جنسي منظم مي تواند در پيشگيري و كاهش بيماري
هاي مربوط به پروستان بسيار موثر باشد.

دكتر موسوي شروع فعاليت هاي بدني و ورزش را از سنين نوجواني براي پيشگيري از بسياريبيماريهاي دوران ميان سالي مفيد ميداند و مي افزايد :  بهترين زمان براي شروع فعاليت بدني و ورزش از دوران نوجواني است اما افرادي كه سن آنها بالاي 50 سال هستند بايستي هفته اي سه روز ورزش با زمان  45 دقيقه را در برنامه روزانه خود داشته باشند به نحوي كه براثر اين فعاليت بدني  ضران قلبشان به بالاي 120 عدد در دقيقه رسيده و عرق كنند. اجراي چنين برنامه اي مي تواند در پيشگيري بسياري از بيماري هاي مردان موثر باشد.  
مشاور درمان و مدير كلينيك
ها و پاراكلينيكهاي بيمارستان فوق تخصصي ساسان با توصيه به جانبازان عزيز مبني بر انجام ورزش منظم براي حفظو ارتقاء سلامتي آنان خاطرنشان كرد : براي جانبازان عزيز مراكز محدودي براي ورزش وجود دارد اما اگر شرايط ورزش در براي اين عزيزان افزايش پيدا كند براي سلامتي ايشان بسيارمفيد است و مي تواند به سلامتي آنها كمك كند. پيشنهاد و توصيه من انجام ورزشهاي هوازي نظير پياده روي و استخر براي اين عزيزان است. ضمن اينكه به جانبازان عزيز و تمام آحاد جامعه توصيه مي كنم مراقب رژيم هاي غذايي خود باشند و از مصرف غذاهاي چرب،  فست فود، شيريني زياد و نمك پرهيز كنند تا جسم و رواني سالم داشته باشند.
گفتني است محورهای اطلاع رسانی در روزهای سلامت مردان ایران  به اين شرح است:

سه شنبه اول اسفند؛    
 نقش فعالیت بدنی در سلامت همه گروههای سنی و جمعیتی از کودکان و جوانان تا میانسالان و سالمندان، معلولین و بیماران

چهارشنبه دوم اسفند؛   
نقش ورزش در کنترل عوامل خطر بیماری قلبی عروقی با تاکید بر چاقی شکمی به عنوان زنگ خطر سلامت مردان

پنجشنبه سوم اسفند؛

 سلامت مردان، سلامت خانواده

جمعه چهارم اسفند؛

ورزش همگانی و محیط زندگی حامی فعالیت بدنی

شنبه پنجم اسفند؛

محیط کار حامی فعالیت بدنی

یکشنبه ششم اسفند؛

 نقش ورزش درسلامت روانی و اجتماعی مردان

دوشنبه هفتم اسفند؛ ورزش و سلامت اسکلتی عضلانی


نظرات ارسالی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
  
 

آدرس بیمارستان
ایران - تهران - میدان ولیعصر - بلوار کشاورز - بعد از چهار راه فلسطین - شماره 43
تلفن های تماس : 88965170 - 021 ( 20 خط)
آدرس ایمیل: info@sasanhospital.com
نظرسنجی
آیا از نسخه جدید سایت بیمارستان راضی هستید ؟


ثبت نظر  مشاهده نتایج
  کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بیمارستان فوق تخصصی ساسان می باشد.